Wiśnie i czereśnie, czyli zdrowie w naturze
Lato to pora roku obfita w świeże owoce potrafiące dawać nam potężną dawkę zdrowia. Wśród nich, nie tylko na przekąskę polecają się wiśnie oraz czereśnie. Świetnie smakują na surowo lub jako dodatek do śniadań, deserów czy koktajli. Ich zaletą jest nie tylko smak, ale również wartość odżywcza. Sprawdź jak wpływają na Twój organizm, komu szczególnie pomogą?
Spis treści:
- Wiśnie – wartość odżywcza
- Wiśnie – wpływ na zdrowie
- Wiśnie – zastosowanie kulinarne
- Czereśnie
- Czereśnie – kulinarne inspiracje
- Sałatka z czereśniami, bobem i kalarepką
Wiśnie – wartość odżywcza
Wiśnie w 100g dostarczają 49 kcal, prawie 10g węglowodanów, 0,5g tłuszczów oraz 0,9g białka. Zawierają także 1,04g błonnika pokarmowego. Są źródłem witamin: C, E, A, B1, B2, B6, kwasu foliowego i beta - karotenu oraz składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu, fosforu. Ponadto w ich skład wchodzą antyoksydanty w postaci: kwasów fenolowych i polifenoli (głównie antocjany, a także katechiny). Zawierają także: tryptofan, serotoninę i melatoninę. Indeks glikemiczny wiśni wynosi 22, co czyni z nich doskonałą przekąskę dla diabetyków. Warto przy tym jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju przetwory z wiśni (dżemy, konfitury, kompoty) zawierają spory dodatek cukru, co już przy cukrzycy wskazane nie jest.
Wiśnie – wpływ na zdrowie
Ze względu na swój skład wiśnie wspomagają leczenie: stanów gorączkowych, przeziębienia, grypy oraz tarczycy. Obecne w wiśniach antocyjany działają ochronnie na naczynia włosowate układu krążenia i serca oraz wykazują działanie przeciwzapalne. Wiśnie charakteryzują się też właściwościami przeciwutleniającymi oraz antynowotworowymi. Zmniejszają ból mięśniowy, niszczenie mięśni po wysiłku fizyczny oraz wspomagają regenerację. Obniżają stężenie hemoglobiny glikowanej u kobiet chorujących na cukrzycę, u osób otyłych zmniejszają stężenie trójglicerydów. Zmniejszając stres oksydacyjny w organizmie zmniejszają tym samym ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów i otyłości. Badania dowodzą, że spożywanie wiśni wiąże się z obniżeniem CRP (białko ostrej fazy, poziom przekraczający normę świadczy o stanie zapalnym). Ponadto wiśnie zmniejszają stężenie kwasu moczowego dlatego są cennym składnikiem diety osób cierpiących na dnę moczanową. Doniesienia naukowe wskazują, że poprawiają jakość snu i wpływają na jego długość, polepszają pamięć oraz nastrój
Wiśnie – zastosowanie kulinarne
Wiśnie to owoce bardzo soczyste, aromatyczne i lekko kwaśne. Lekko kwaśny smak sprawia, że znacznie częściej na przekąskę na surowo wybierane są czereśnie. Natomiast wiśnie sprawdzają się jako surowiec do produkcji soków, kompotów, nalewek, konfitur, dżemów i frużelin, jako dodatek do ciast, smoothie, koktajli, sałatek owocowych. Na letnie obiady polecają się pierogi z wiśniami lub chłodnik. Dla dzieci, z wiśni warto przygotować zdrowy domowy kisiel. Wystarczy woda, wiśnie i skrobia ziemniaczana. Zamiast cukru warto użyć miodu.
Czereśnie
Czereśnie charakteryzują się wyższą zawartością węglowodanów niż wiśnie wynoszącą 13,3g/ 100g, co przedkłada się również na indeks glikemiczny czereśni równy 62. Dlatego też dla diabetyków bardziej wskazane są wiśnie niż czereśnie. 100g czereśni to dawka 63 kcal, 0,3g tłuszczów i 1g białka. Podobnie jak wiśnie są źródłem witamin: A, E, C, B1, B2, B6, kwasu foliowego, beta – karotenu, potasu, magnezu, wapnia, fosforu i składników bioaktywnych, w tym antyoksydantów, dlatego też również wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, zmniejszają dolegliwości związane z dną moczanową i ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego, otyłości i nowotworów. Publikacje naukowe wskazują, że wiśnie zawierają więcej polifenoli ogółem, natomiast czereśnie są bogatszym źródłem antocyjanów.
Czereśnie – kulinarne inspiracje
Czereśnie to równie wdzięczny dodatek w kuchni. Sprawdzą się w ciastach i babeczkach. Sos z czereśniowy będzie wspaniałym uzupełnieniem dań z polędwiczek, a surowe owoce zaskakującym dodatkiem do sałatek.
Sałatka z czereśniami, bobem i kalarepką
Składniki na 2 porcje:
- 2/3 szklanki ugotowanego oraz obranego bobu,
- kilka liści sałaty lodowej lub rzymskiej,
- 1 kalarepka,
- 2 garście czereśni,
- 60g sera feta,
- 4 łyżki syropu klonowego,
- 2 łyżki soku z limonki,
- 1 pęczek świeżego estragonu,
- 1/2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- 1 łyżeczka różowego pieprzu.
- Sposób wykonania:
Bób ugotować w osolonej wodzie, przestudzić i obrać. Odmierzyć potrzebną ilość. Na talerzu położyć liście sałaty. Kalarepkę zetrzeć na tarce na cienkie płatki, położyć na sałacie, posypać listkami estragonu oraz przepołowionymi i wypestkowanymi czereśniami. Fetę pokroić w kostkę i posypać po sałatce.
Sos:
W miseczce wymieszać oliwę z syropem klonowym, sokiem z limonki, natką, rozgniecionym w moździerzu różowym pieprzem, doprawić solą morską i świeżo zmielonym pieprzem, polać po sałatce. Smacznego!
Źródła:
- Banaś A., Korus A. Wartości odżywcze i wykorzystanie w żywieniu owoców truskawki i wiśni. Med Rodz 2016; 19 (3): 158 – 162.
- Ferretti G. et al. Cherry Antioxidants: From Farm to Table. Molecules 2010; 15: 6993 – 7005.
- Kelly D. S., Adkins Y., Laugero K. D. A Review of the Healt Benefits of Cherries. Nutrients 2018; 10, 368.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!