Chirurgiczne leczenie otyłości

Uroda

Jeśli dieta, aktywność fizyczna, psychoterapia czy leczenie farmakologiczne nie przynoszą efektu w postaci utraty zbędnych kilogramów, można sięgać po operacyjne leczenie otyłości. Na czym ono polega i kto się kwalifikuje?

Leczenie chirurgiczne (tzw. chirurgię bariatryczną) wprowadza się dopiero po leczeniu zachowawczym nieprzynoszącym pożądanych efektów. Gdy restrykcyjna dieta połączona z aktywnością fizyczną oraz wsparciem farmakologicznym nie dają poprawy sytuacji, wówczas sięga się po leczenie operacyjne. Do zabiegu kwalifikują się chorzy o wskaźniku masy ciała BMI od 35 kg/m2 i występuje u nich zespół metaboliczny (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zachwiana gospodarka lipidowa lub duże obciążenia stawów) oraz u chorych ze wskaźnikiem BMI powyżej 40 kg/m2.

Zawsze przy kwalifikacji pacjenta bierze się pod uwagę najwyższą masę jaką chory osiągnął w życiu. Osoby z otyłością znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorych zagrożonych wcześniejszą śmiercią. Wobec tego, w niektórych przypadkach leczenie operacyjne jest jedynym skutecznym, przynoszącym zamierzone efekty. Przy otyłości połączonej z chorobami układu sercowo-naczyniowego, kostno-stawowego chirurgia bariatryczna jest wskazana.

Do przeciwskazań leczenia chirurgicznego należą:

  • Choroby endokrynologiczne (problemy z tarczycą i nadnerczami);
  • Zaburzenia na tle psychicznym (schizofrenia, depresja, myśli samobójcze, bulimia)
  • Nadużywanie substancji psychoaktywnych i alkoholu
  • Choroby zapalne przewodu pokarmowego
  • Choroby nowotworowe
  • Ciąża

Rodzaje zabiegów bariatrycznych:

  • Metody restrykcyjne;
  • Metody zmniejszające wchłanianie spożytego pokarmu;
  • Kombinacje dwóch powyższych metod.

Przed wprowadzeniem leczenia chirurgicznego niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze metodę prowadzącą do poprawy zdrowia i jakości życia. Po zabiegu wskazane jest stosowanie się do zaleceń dietetycznych celem uniknięcia powikłań.

Artykuły powiązane

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie