Liposukcja jest poważnym zabiegiem z zakresu medycyny. Jest to popularny zabieg, ale pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie się z nim wiążą. Zdrowie jest najważniejsze – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski, kierownik medyczny Estell, specjalista z zakresu chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.
Spis treści:
- Co to jest liposukcja?
- Jakie części ciała najczęściej poddaje się zabiegowi?
- Jakie są rodzaje liposukcji?
- Jakie są główne efekty liposukcji?
- Jakie rady ma pan dla ludzi zainteresowanych liposukcją?
Co to jest liposukcja?
Dr n. med. Krzysztof Jakubowski: Liposukcja jest bardzo poważnym zabiegiem z zakresu medycyny, nie tylko estetycznej. To działanie na pograniczu medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej. Zabieg przeprowadza się w miejscu występowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. To połączenie terapii i estetyki, gdyż jednocześnie pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także poprawiamy kształt naszego ciała.
Zgodnie z zapisami prawnymi Unii Europejskiej, zdrowie jest pojęciem dobrostanu. Nasze poczucie zadowolenia z wyglądu wpływa na nasze zdrowie. Liposukcję można określić mianem zabiegu estetyczno-leczniczego.
Z uwagi na fakt, że zabieg wykonujemy na dużym obszarze ciała, gdzie występuje dużo naczyń krwionośnych, należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Pacjent przez kilka tygodni po operacji musi nosić bieliznę uciskową zapobiegającą powstawaniu krwiaków i zatorów.
Przy zabiegu liposukcji należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim pacjent musi zostać zbadany i zakwalifikowany. Ważne jest sprawdzenie przeciwskazań anestezjologicznych. Istotne jest także przygotowanie do samego zabiegu, jak i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Bielizna uciskowa to tylko jedno z nich. Konieczne jest także przyjmowanie leków na zmniejszenie krzepliwości krwi.
Jakie części ciała najczęściej poddaje się zabiegowi?
Zabieg liposukcji może być wykonywany w różnych okolicach ciała. Najpopularniejsza jest oczywiście liposukcja brzucha. U mężczyzn w przypadku przerostu gruczołów są to okolice piersi oraz boczków, u kobiet uda. Podbródek dotyczy obu płci. W zależności od tego, jaką okolicą będziemy się zajmować, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Podstawą jest zakwalifikowanie pacjenta.
Jakie są rodzaje liposukcji?
Ze względu na urządzenie, którym wykonujemy zabieg, możemy wyróżnić jego cztery rodzaje. Liposukcja mechaniczna, znana powszechnie jako odsysanie tłuszczu z brzucha czy ud, polega na wstrzyknięciu odpowiedniego płynu, a następnie wykonaniu małego nacięcia, wprowadzeniu sondy i mechanicznym uszkodzeniu tkanki tłuszczowej (odessaniu jej). Liposukcja wodna to wprowadzenie do ciała sondy przypominającej karcher. Następnie za pomocą cienkiej szprycy wody uszkadza się tkankę tłuszczową i później ją odsysa. Liposukcja laserowa polega na wprowadzeniu sondy z włóknem światłowodowym i rozbiciu tkanki tłuszczowej za pomocą energii w dżulach. Z koli liposukcja ultradźwiękowa – znana również jako liposukcja kawitacyjna – polega na wprowadzeniu sondy ultradźwiękowej rozbijającej tkankę tłuszczową, dzięki czemu można odessać jej nadmiar bez jakichkolwiek uszkodzeń naczyń krwionośnych.
Jakie są główne efekty liposukcji?
Głównym efektem liposukcji jest ubytek tkanki tłuszczowej i jej nadmiaru. Jeśli po zabiegu u pacjenta pozostaje nadmiar luźnej skóry, a najczęściej dzieje się tak w przypadku liposukcji brzucha, potrzebna jest jeszcze plastyka brzucha. Jest to operacja plastyczna brzucha polegająca na usunięciu nadmiaru obwisłej, luźnej skóry.
W przypadku podbródka czy piersi u mężczyzn estetyczny wygląd udaje się uzyskać poprzez wyrzeźbienie. Podobnie jest z udami u kobiet.
Jakie rady ma pan dla ludzi zainteresowanych liposukcją?
Przede wszystkim pacjent musi zdawać sobie sprawę, że liposukcja to nie jest malowanie paznokci, a poważna operacja medyczna. Zabieg przeprowadzamy w celu poprawienia wyglądu, a w konsekwencji zdrowia, ale nie można go traktować jako stuprocentowo skutecznego sposobu na leczenie otyłości. Pozwala on oczywiście pozbyć się nadmiaru tłuszczu z newralgicznych partii ciała czy wyrzeźbić sylwetkę, ale leczenie otyłości to wielopłaszczyznowy proces, którego nie można sprowadzać jedynie do odessania tłuszczu z brzucha. Potrzebna tu jest pomoc dietetyka, który nauczy pacjenta, jak przestać jeść niezdrową, kaloryczną żywność, psychologa, internisty, lekarzy różnych specjalności.
Najważniejszy jest rozsądek, bo liposukcja to zabieg obarczony ryzykiem. Nie można do tego podchodzić przez pryzmat grubości portfela. Warunki medyczne i możliwości biologiczne pacjenta często nie pokrywają się z jego oczekiwaniami. Każdy pacjent powinien przywiązywać uwagę do tego, gdzie zgłasza się na zabieg i kto będzie go wykonywać. Bezpieczeństwo ponad wszystko.
Co to jest lipoliza iniekcyjna, na czym polega i w jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr. n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z kliniki Estell.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.