Dowiedz się jakie są sposoby leczenia depresji. Jak wygląda leczenie poprzez psychoterapię, na czym polega farmakoterapia? Dlaczego nie warto bać się pomocy psychologicznej?
Spis treści:
- Pierwszy krok w walce z depresją
- Leczenie depresji - leki
- Leczenie depresji - psychoterapia
- Depresje sezonowe i związane z wydarzeniami
- Depresja - nie bój się leczenia!
Pierwszy krok w walce z depresją
Pierwszy krok do wyleczenia depresji, to uświadomienie sobie z jakimi problemami się zmagamy i tego, że sami, bez pomocy z zewnątrz nie poradzimy sobie z nimi. Ważne jest zatem poszukiwanie pomocy, najlepiej pomocy specjalistycznej. Jeśli nie pomaga nam wsparcie przyjaciół, rodziny czy znajomych, pomimo naszych indywidualnych starań stan zdrowia się nie poprawia, należy sięgnąć po pomoc psychologa. Specjalista wykona odpowiednie badania by zdiagnozować chorobę i podejmie decyzje o optymalnej formie leczenia.
Leczenie depresji - leki
Leczenie depresji może być bardzo zróżnicowane, przede wszystkim w zależności od tego jak mocno są nasilone objawy i jakie są przyczyny wystąpienia depresji. Lekami z wyboru są oczywiście leki przeciwdepresyjne. Dostępne dziś leki nowej generacji, nie powodują już tak dużych niepożądanych skutków ubocznych jak leki dawniej stosowane: spowolnienia, uczucia zmęczenia i kłopotów naszych w codziennych aktywnościach. Leki przeciw depresji są jadnak, jak wszystkie substancje psychoaktywne, wprowadzanie w leczenie stopniowo i powoli. Dojście do pełnej dawki terapeutycznej zajmuje przynajmniej dwa tygodnie, a stosowanie leków przeciw depresji ma charakter przewlekły i trwa około sześciu miesięcy. Pierwsze symptomy poprawy stanu zdrowia powinny pojawiać się już w ciągu kilku tygodni od podjęcia leczenia, ale ponieważ leki przeciwdepresyjne regulują pracę układu nerwowego, muszą być stosowane przez dłuższy okres czasu, a po osiągnięciu stałego efektu terapeutycznego, także powinny być wycofywane stopniowo i powoli.
Leczenie depresji - psychoterapia
Psychoterapia to zdecydowanie trudniejsza dla pacjenta forma leczenia zaburzeń depresyjnych. Może być stosowana z wyboru przy leczeniu łagodniejszych stanów depresji lub na życzenie pacjenta, który decyduje się rozpocząć leczenie właśnie od psychoterapii. Ten sposób leczenia depresji jest jednak dla chorych dużo trudniejszy i wymaga dużego zaangażowania pacjenta. Osoba zmagająca się z depresją musi nauczyć się rozmawiać oraz poszukiwać swoich wewnętrznych stanów i czynników, które mogły doprowadzić do zaburzeń nastroju. W tej formie leczenia osoba zmagająca się z depresją musi też często konfrontować się z negatywnymi dotyczącymi swojej osoby. W procesie psychoterapii te negatywne przekonania powinny być zamienione na pozytywne, które w konsekwencji będą wiązać się z pozytywnymi emocjami odczuwanymi nie tylko wobec własnej osoby ale też świata zewnętrznego. Leczenie depresji poprzez psychoterapię może trwać pół roku lub nawet rok, przy regularnych, cotygodniowych spotkaniach terapeutycznych ze specjalistą. Psychoterapia wykorzystywana w leczeniu depresji jest nazywana psychoterapią behawioralno-poznawczą, ponieważ zmiana w zachowaniu człowieka następuje pod wpływem zmiany przekonań dotyczących siebie i świata. Z negatywnego postrzegania rzeczywistości, przechodzimy na pozytywne. W niektórych sytuacjach lekarze decydują się na leczenie będące połączeniem farmakoterapii i psychoterapii.
Depresje sezonowe i związane z wydarzeniami
W lżejszych stanach depresyjnych, przy depresjach sezonowych i związanych ze spotykającymi nas zdarzeniami, często wystarcz wsparcie psychologa. Specjalista może zająć się poradnictwem pomoże zmienić nieco nasze przekonania, organizację życia, pomóc w zrozumieniu dręczących nas problemów i dylematów. W niedługim okresie czasu odpowiednie wsparcie psychologiczne może prowadzić do polepszenia nastroju i stanu naszego zdrowia.
Depresja - nie bój się leczenia!
Skorzystanie z pomocy psychologicznej, kiedy wystąpi depresja jest czasami odkładane w czasie lub negowane ze strachu. Warto uświadomić sobie, że podobne uczucia strachu mogą pojawiać się przed wizytą w gabinecie stomatologicznym lu ginekologicznym - a jednak decydujemy się na wizyty, wiedząc że to jedyny sposób na zdrowie. W życiu mogą pojawić się takie sytuacje, w których pomoc psychologa jest potrzebna i może bardzo pomóc: uporządkowanie swojego życia i pokonanie problemów jest wtedy po prostu łatwiejsze lub, w cięższych przypadkach - możliwe. Nie należy bać się odkrycia siebie i swoich uczuć, podobnie jak nie należy bać się zdradzenia psychologowi swoich tajemnic: lekarz dowie się o nas tyle, ile sami powiemy, a skutki nieleczonych depresji mogą być bardzo poważne.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Na czym polega terapia EMDR? Sprawdź, czy jest skuteczna!
Ludzki mózg jest odpowiedzialny za odbieranie, selekcję, analizę i przechowywanie różnorodnych informacji docierających do nas z szeroko rozumianego otoczenia. Proces tworzenia i przechowywania wspomnienia odbywa się w synapsach – niewielkich strukturach na powierzchni komórek nerwowych zwanych neuronami.
Choroba sieroca – sprawdź, co jest jej przyczyną i jakie są jej konsekwencje w dorosłości
Więź emocjonalna dziecka z rodzicami (zwłaszcza z matką) to poczucie silnego związku, które kształtuje się już w okresie niemowlęctwa i stanowi nieocenioną wartość i podstawę do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest także potencjałem na kolejne lata życia, w tym także na okres dorosłości.
Czy wampiry energetyczne naprawdę istnieją? Sprawdź, jak rozpoznać takie osoby!
Nasze zdrowie i dobre samopoczucie to bardzo ważne aspekty zdrowego funkcjonowania w codziennym życiu. Niestety, czasami poddajemy się złej energii innych osób, która potrafi nas osłabić.
Jak zadbać o swój komfort psychiczny na kwarantannie?
Kwarantanna to trudny okres, który odbija się na nastroju, może nasilać stany lękowe, niepokój i frustrację. Jak zminimalizować negatywne skutki kwarantanny i zadbać o swój komfort psychiczny?
Zobacz jakie są objawy depresji - infografika
Depresja to choroba, nie powód do wstydu. Ważne, by ją rozpoznać i podjąć leczenie. Jakie są objawy depresji? Jak rozpoznać chorobę?