Dieta ketogeniczna

Dieta i odżywianie

Jakie zasady skrywa w sobie powyższa dieta? W jakim celu i kiedy ją stosować, a kiedy warto z niej zrezygnować? Na czym polega i czy może być groźna? Niestety, tak.

                  Dieta ketogenna pojawiła się już w latach 20tych XX wieku. Wówczas jako element wspomagający leczenie padaczki. Lata późniejsze to wykorzystanie diety w celach zmniejszania masy ciała. I tak oto czytamy o diecie Atkinsa czy o diecie Optymalnej Kwaśniewskiego . Dieta ketogenna w swoich założeniach to dieta o bardzo ograniczonej zawartości węglowodanów, gdyż ich udział to zaledwie 10% i znacznie zwiększonej ilości tłuszczy (50 – 60%) oraz białka ( 20 – 30%). Dla porównania zalecana przez Instytut Żywności i Żywienia zdrowa dieta powinna dostarczać z węglowodanów 45 – 65% , z białek 15-20%, a z tłuszczów 25 – 35% energii.

Krótkotrwały efekt diety?                 

Jakie efekty przynosi stosowanie diety ketogennej? Skąd bierze się jej popularność? Duże zainteresowanie wynika z relatywnie szybkiej i efektownej redukcji masy ciała w porównaniu z dietą niskotłuszczową. Jednak analizując kolejne badania natrafiamy na informację, że efekt ten dotyczy pierwszych sześciu miesięcy stosowania diety, w kolejnych etapach efekt ten wyrównuje się i jest porównywalny z dietą niskokaloryczną o normatywnej zawartości tłuszczu. Artykuły naukowe podkreślają również, że efekt stosowania diety ketogennej jest bardziej krótkotrwały niż diety niskokalorycznej. Zmniejszanie masy ciała pod wpływem działania diety ketogenicznej wynika z: dużej podaży białka dającego poczucie sytości, ketozy, która wpływa na zmniejszenie apetytu, a tym samym na obniżenie spożycia energii, obniżenia stężenia insuliny oraz utraty wody spowodowanej uwalnianiem zapasów glikogenu.

Groźna dieta

Poza pozytywnym aspektem w zakresie normalizacji masy ciała dieta ketogenna niesie ze sobą również zagrożenia. Wśród nich bezpośrednio pojawiający się w organizmie stan ketozy, który w okresie adaptacyjnym może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu w aspekcie procesów poznawczych i myślowych. Występować mogą bóle głowy, nudności oraz wymioty, senność, a także odwodnienie. Ponad to ze względu na niewielki udział w codziennym jadłospisie warzyw i owoców jest to dieta deficytowa w witaminy oraz składniki mineralne ( przyczyniając się do nasilania objawów niedoborów tych sadników), ale także w błonnik pokarmowy, co prowadzi do występowania i nasilania zaparć. Przy długotrwałym stosowaniu diety mogą wystąpić kamice nerkowe, nieprawidłowy profil lipidowy i demineralizacja kości. Trudno jest jednoznacznie określić poziom szkodliwości diety ketogennej stosowanej długofalowo na organizm człowieka ze względu na brak dostatecznie długich badań. Te, które zostały do tej pory przeprowadzone dotyczą jedynie rocznego okresu stosowania diety. W swoich efektach dają informację o poprawie wrażliwości na insulinę oraz osiągnięciu poziomu spadku masy ciała jak w diecie niskokalorycznej.

Kto nie powinien stosować tej diety?

Dieta ketogeniczna może być stosowana przez osoby zdrowe. Badania naukowe wskazują na jej korzystny wpływ u osób autyzmem i w leczeniu padaczek lekoopornych. Dieta ketogenna jest natomiast bezwzględnie zakazana w przewlekłym zapaleniu trzustki, kamicy dróg żółciowych, kamicy nerek, hipoglikemii, rodzinnej hipercholesterolemii, kwasicach organicznych i przy poważnych schorzeniach wątroby.

Chcąc wprowadzić dietę ketogeniczną należy koniecznie skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, celem omówienia kolejnych kroków oraz produktów, które mają się znaleźć w menu. Niezbędne jest wykonanie podstawowych badań, które dadzą pewność, że zastosowanie diety nie przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia. Stosując już dietę ketogenną nie można zapomnieć o regularnym badaniu stężenia ciał ketonowych we krwi, a także systematycznych wizytach kontrolnych u lekarza i dietetyka.

Pamiętaj, że Twój sposób odżywiania ma dać w efekcie zdrowie i jak najlepsze samopoczucie, dlatego w doborze diety zawsze zachowaj rozsądek i przed radykalnymi zmianami skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem.

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie