Dieta przy nadciśnieniu

Dieta i odżywianie

Twoja dieta pełni ogromną rolę w prewencji chorób sercowo – naczyniowych i zapobieganiu oraz wyrównywaniu nadciśnienia tętniczego. Źle zbilansowana dieta może nasilać problemy z ciśnieniem krwi. O szczególy pytamy specjalistkę, dietetyk Natalię Torchałę z Enel-Med.

Czego nie powinny jeść osoby z nadciśnieniem?


Osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze powinny unikać nadmiernej ilości sodu, cukrów prostych, a więc słodyczy, produktów pszennych i słodkich napojów oraz tłuszczy pochodzenia zwierzęcego ( tłuste mięso, masło, smalec) i alkoholu. Osoby te pamiętać powinny, że sód znajduje się nie tylko w soli, ale również w wielu gotowych i przetworzonych produktach spożywczych takich jak: pieczywo, wędliny czy nabiał ( ser typu feta czy sery żółte), gotowe sosy i zupy, słone przekąski typu paluszki i chipsy. Ze względu na zawartość sodu warto w przypadku podwyższonego ciśnienia ograniczać też kiszona kapustę, kiszone ogórki oraz inne zaprawy, do których przygotowania niezbędnym składnikiem jest sól.
Związkiem, który powinien być omijany jest również glutaminian sodu obecny w wielu artykułach żywnościowych ze względu na spełnianą funkcję wzmacniacza smaku.  
Wiele badań potwierdza także dwojaki wpływ grejpfrutów na działanie leków obniżających ciśnienie krwi – osłabiający lub wręcz przeciwnie wzmacniający, stąd też zalecenie wykreślenia z listy zakupów powyższego owocu  i jego przetworów.
A co z kawą? Chorzy mogą pozwolić sobie na dwie filiżanki kawy, nie zapominając o tym, że nie tylko kawa jest źródłem kofeiny, ale również wszelkiego rodzaju napoje energetyzujące oraz mocna czarna herbata.

Jakie produkty obniżają ciśnienie?

- Do produktów mających działanie obniżające ciśnienie krwi (hipotensyjne) należą warzywa i owoce bogate we flawonoidy: czosnek czy cebula, ale również pomidory, papryka i brokuły oraz rośliny strączkowe, a wśród owoców cytrusy, granat, jabłka, jagody, czarne porzeczki, aronia czy czerwone i fioletowe winogrono.  Dobroczynne związki dostarczymy sobie również  z przyprawami. Tymi po które szczególnie warto sięgać są: tymianek, czerwony pieprz, cynamon, imbir, kurkuma. Składnikiem działającym hipotensyjnie jest także kwas omega- 3, który znajdziemy w rybach, oleju lnianym czy orzechach.
Ze składników mineralnych warto wymienić wapń (mleko i przetwory mleczne) potas, który zawierają ziemniaki, pomidory, suszone owoce (daktyle, śliwki, morele) oraz magnez, którego dostarczą nasiona warzyw strączkowych, orzechy, gorzka czekolada, kakao, produkty zbożowe. Badania dowodzą, że produktem o działaniu hipotensyjnym jest ekstrakt z zielonej kawy.

Czy sposób przygotowania tych dań także ma znaczenie?

Jak najbardziej. Przygotowując potrawy starajmy się tradycyjne smażenie zamieniać na smażenie na patelni grillowej, smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu, duszenie, gotowanie czy pieczenie. Zdecydowanie warto zrezygnować z panierek, które pochłaniają dużą część tłuszczu z patelni. Ponadto warto spróbować część zwyczajowo stosowanej soli zastąpić innymi przyprawami takimi jak: kurkuma, imbir, anyż, goździki, bazylia, koper, estragon, natka pietruszki, szczypior, tymianek, oraz cząber. Warzywa i owoce podawajmy jak najmniej przetworzone, gdyż w takiej postaci dostarczą nam najwięcej błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych.

Pogoda sprzyja skokom ciśnienia, jaki obiad czy kolację zaproponuje Pani nadciśnieniowcom?

Planując posiłki warto spojrzeć na to, co mamy aktualnie na sklepowych półkach zgodnie z panującą u nas sezonowością produktów. Na obiad polecam kaszę jaglaną lub gryczaną białą z pieczonym pstrągiem w sosie cytrynowo – czosnkowym oraz sałatką z buraczków,  której znajdziemy obok gotowanych buraczków: cebulę, paprykę i natkę pietruszki. Natomiast moją propozycją na kolację jest sałatka z kaszy bulgur z selerem naciowym, granatem, zielonym ogórkiem, miętą oraz cebulą polane sosem na bazie oliwy z oliwek i soku z cytryny.

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Artykuły polecane dla Ciebie