Ocet jabłkowy - poznaj jego dobroczynne właściwości

Dieta i odżywianie

Spożywany w rozsądnych ilościach, rozcieńczony ocet jabłkowy wykazuje korzystne oddziaływanie na organizm. Jak wskazują badania jest pomocny między innymi: w odchudzaniu, obniża stężenie cholesterolu oraz glukozy we krwi. Dowiedz się stosować ocet jabłkowy, aby uniknąć efektów ubocznych.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Ocet jabłkowy - właściwości

Ocet jabłkowy otrzymywany jest z jabłek i powstaje w wyniku fermentacji. Zawartość składników w occie jabłkowym octu zależna jest od surowca. Im bardziej dojrzałe jabłka, tym większa ilość związków fenolowych. Ocet jabłkowy w swoim składzie zawiera witaminy: C, B1, B2, B6, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy, pektyny, potas, magnez, enzymy, a także polifenole. Obecny w occie kwas octowy niszczy bakterie patogenne i wspomaga wzrost korzystnej mikroflory jelitowej.

Ocet jabłkowy na odchudzanie i nie tylko

Badania sugerują, że ocet jabłkowy może być pomocny w leczeniu: otyłości, refluksu żołądkowego, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Dzięki polifenolom zmniejsza ryzyko: chorób sercowo – naczyniowych, nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych (takich jak choroba Alzheimera), osteoporozy oraz cukrzycy. Badanie opublikowane w Journal of Diabetes Care dowiodło, że ocet jabłkowy może pomagać w zmniejszeniu masy ciała, co jest wypadkową zmniejszania przez niego apetytu, zwiększania uczucia sytości i poprawy detoksykacji organizmu. Inne badania przeprowadzane na myszach, wykazały, że podawanie kwasu octowego zmniejszyło ich zawartość tkanki tłuszczowej o 10%. Ponadto spożycie niewielkiej ilości octu jabłkowego przed posiłkiem pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ocet jabłkowy pomaga także złagodzić zapalenie stawów oraz związany z nim ból i regulować stężenie glukozy w krwi (opóźnia opróżnianie żołądka), zmniejsza poziom hemoglobiny glikowanej, zwiększa wrażliwość komórek na insulinę i korzystnie wpływa na poziom cholesterolu: obniża stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów oraz równocześnie zwiększa stężenie frakcji HDL cholesterolu. Dodatkowo ocet jabłkowy przyczynia się do zachowania równowagi kwasowo – zasadowej organizmu i działa przeciwbakteryjnie.

Jak pić ocet jabłkowy?

Spożywany w małych dawkach ocet jabłkowy będzie wpływał korzystnie na funkcjonowanie organizmu, zbyt duże jego ilości natomiast wiążą się z wystąpieniem efektów ubocznych. Zalecane dziennie spożycie to 15 – 30 ml octu jabłkowego, czyli 1 – 2 łyżki, które można przyjąć jednorazowo lub podzielić na porcje przyjmowane w czasie całego dnia. W celu zmniejszenia stanu zapalnego stawów zaleca się picie jednej szklanki wody z dodatkiem dwóch łyżeczek octu jabłkowego i dwóch łyżeczek miodu trzy razy dziennie. Wspomagająco przy odchudzaniu ocet jabłkowy należy spożywać 15- 30 minut przed posiłkiem, dodając go w ilości dwóch łyżek do szklanki wody (jeden raz dziennie na czczo) lub dodając dwie łyżeczki do szklanki wody trzy razy dziennie. Ocet jabłkowy można również dodawać do sałatek, koktajli czy zup. Ponadto ocet jabłkowy można wykorzystać do mycia warzyw oraz owoców, do płukania włosów (zmniejsza ich przetłuszczanie, pomaga pozbyć się łupieżu), kąpieli paznokci oraz przemywania twarzy z problemami trądzikowymi ( ogranicza wydzielanie sebum).

Ocet jabłkowy – przeciwwskazania

Ocet jabłkowy opóźnia opróżnianie żołądka dlatego przeciwwskazany jest u osób z gastoparezą, czyli zaburzeniem, w którym spowolnione jest opróżnianie żołądka, szczególnie przy cukrzycy typu 1. Może powodować nasilenie objawów (zgaga, wzdęcia, nudności) oraz utrudniać kontrolę poziomu glukozy we krwi. Nie powinien być stosowany przez osoby z chorobami przewodu pokarmowego: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroby wątroby. Spożywanie nie rozcieńczonego octu jabłkowego niewskazane jest u osób z wrzodami żołądka i refluksem żołądkowo – przełykowym, ponieważ może nasilać objawy choroby.

Ocet jabłkowy – efekty uboczne

Ocet jabłkowy może wywoływać nudności oraz niestrawności. Spożywany w dużych ilościach i wysokim stężeniu powoduje erozję szkliwa (niszczenie szkliwa) i prowadzi do próchnicy. Długotrwałe stosowanie octu jabłkowego w wysokich dawkach, jak wskazują badania może być przyczyną niedoboru potasu.

Ocet jabłkowy – przepis

Składniki:

  • 4 litry soku wyciśniętego na zimno z jabłek,
  • 2 kg skórek i gniazd nasiennych,
  • 50 g cukru w przypadku kwaśnych jabłek.

Przygotowanie:

W dużym i wyparzonym słoju umieścić skórki i gniazda nasienne, dodać cukier i wymieszać, całość zalać świeżo wyciśniętym sokiem z jabłek. Przykryć słój tetrą i odstawić do ciepłego pomieszczenia, wymagana temperatura to około 15 stopni Celsjusza, na mniej więcej 2 tygodnie. W tym czasie następuje fermentacja, pierwsza wymaga, aby kilka razy dziennie zamieszać zawartość słoja, by miała ona kontakt z powietrzem. Z jabłek powstaje cydr. Po pewnym czasie całość zacznie kwaśnieć, natomiast owoce opadną na dno. Rozpoczyna się teraz druga fermentacja, tzw. fermentacja octowa. Jeśli całość ładnie kwaśno pachnie, nie pojawiła się pleśń, ani zapach zmywacza do paznokci to słój z młodym octem można odstawić w zimne miejsce na 3 tygodnie. W tym czasie na powierzchni wytworzy się biały, galaretowaty kożuch, czyli matka octowa. Im dłużej nastaw będzie dojrzewał tym ocet będzie mocniejszy, do czasu, aż cały cukier przefermentuje i fermentacja ustanie. Należy spróbować octu i ocenić, czy jest już mocny i smaczny. Następnie trzeba wymieszać całość i przecedzić przez worek filtracyjny lub dwukrotnie złożoną gazę. Ocet zlać do butelek i pozostawić na 4 – 6 tygodni. Po około 2 miesiącach przechowywania w lodówce ocet można zlać znad osadu, aby był klarowny. Ocet jabłkowy może być przechowywany bezterminowo, nie traci walorów smakowych. 

 

Źródła:

  1. Akanksha S., Sunita M. Study aboit the nutritional and medicinal properties of apple cider vinegar. Asian Journal od Science and Technology 2017; 8 (12).
  2. Morgan J., Mosawy S. The Potential of Apple Cider Vinegar in the Managment of Type 2 Diabetes. International journal of Diabetes Research 2016; 5 (6): 129 – 134. 

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Artykuły polecane dla Ciebie