Zwiększa się fala niepokojących doniesień związanych z koronawirusem 2019-nCoV, tzw. wirusem z Wuhan, drobnoustrojem wywołującym zapalenie płuc. W Europie laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażenia nowym koronawirusem odnotowano już prawie we wszystkich krajach. Sprawdź czym jest koronawirus i jak się przed nim chronić. Jakie są czynniki sprzyjające zakażeniu, kto jest szczególnie narażony?
Czym są koronawirusy?
Koronawirusy to rodzina wirusów występujących u ssaków i ptaków, wywołujących objawy od lekkiego przeziębienia po ciężką niewydolność oddechową. Chociaż koronawirusy poznano i opisano już w latach 60-tych XX wieku, zaczęło o nich być głośno kilkanaście lat temu, przy okazji epidemii wirusa SARS. Dziś koronawirusy powróciły na pierwsze strony gazet i serwisów internetowych, które ostrzegają przed możliwą pandemią.
Epidemia i pandemia - czym się od siebie różnią?
Według definicji WHO (World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia), epidemia to „występowanie w danej społeczności lub regionie przypadków choroby (...) w liczbie wyraźnie przekraczającej oczekiwane wartości.” Jest to więc nasilenie zachorowań np. na dany typ np. wirusa - i właśnie z tym mamy do czynienia w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan. Najsłynniejszą epidemią w historii była epidemia dżumy w Europie w XIV wieku. „Czarna śmierć”, jak ją nazywano, pochłonęła około 100 milionów istnień ludzkich.
Pandemia ma natomiast charakter globalny - jest to epidemia, której zasięg geograficzny jest znacznie większy niż dany region czy kraj. Nietrudno więc się domyślić, że przy obecnym rozwoju technologii (m.in. transport lotniczy) niebezpieczeństwo przerodzenia się epidemii w pandemię jest bardzo wysokie. Za największą pandemię uważa się pandemię grypy w 1918 i 1919 roku (tzw. „hiszpanka” - 50 mln. ofiar śmiertelnych), za pandemię uznano także epidemię grypy A/H1N1 w 2009 roku.
Jak możemy się ustrzec przed wirusem 2019-nCoV?
Początkowo sądzono, że wirus z Wuhan jest wirusem odzwierzęcym - czyli takim, który może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Wskazywał na to fakt, że wielu chorych miało kontakt ze zwierzętami z targu rybnego (Wuhan to miasto portowe i jeden z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin). Późniejsze ustalenia (odnotowane przypadki wśród personelu medycznego) zweryfikowały jednak tę hipotezę - wirus może przenosić się z człowieka na człowieka, najprawdopodobniej drogą kropelkową. Objawy zakażenia przypominają z początku objawy zwykłego przeziębienia - takie jak gorączka, katar czy duszności, niekiedy biegunka. Niestety, w tej chwili nie dysponujemy szczepionką przeciwko wirusowi z Wuhan - jedynym środkiem zapobiegawczym jest unikanie kontaktu z chorymi. W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, zaleca się pozostawać w domach, zakazane są zgromadzenia i spotkania towarzyskie w grupach powyżej dwóch osób. Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 to obecnie jedyna znana metoda zatrzymania epidemii.
Co nam grozi?
Od 23. stycznia Wuhan jest obszarem zamkniętym, wstrzymano całkowicie transport publiczny, zamknięto kina i parki rozrywki, z czasem obszar ten zwiększono o pobliskie miejscowości łacznie obejmując obszar zamieszkany przez pond 20 mln. ludzi. Korona wirus 2019-nCoV jest już w Europie, w tym w Polsce. Na terenie naszego kontynentu coraz więcej krajów zamyka szkoły, odwoływane są imprezy masowe, kulturalne, naukowe i sportowe, zamykane są teatry i kina. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u 18% osób chorych wystąpiła ciężka postać choroby. Wciąż nie jest znane żródło zakażeń. Zaleca się szczególne zachowanie środków ostrożności, ścisłe przestrzeganie zasad higieny i unikanie dużych skupisk ludzkich. Profilaktyka odnośnie koronawirusa jest zalecana szczególnie seniorom, osobą z osłabioną odpornością i nałogowym palaczom tytoniu.
Gdzie lepiej nie jechać?
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, nie zaleca się podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Data aktualizacji:
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Koronawirus a udar - dlaczego zagrożenie wzrasta?
Udar mózgu należy w Europie do najczęstszych przyczyn zgonów i trwałej niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Dowiedz się, dlaczego w przebiegu COVID-19 może dojść do udaru mózgu, a także jak go rozpoznać i co zrobić w przypadku podejrzenia udaru.
Czy noszenie maski może chronić przed zakażeniem koronawirusem?
Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan i dotarła do Europy, spowodowała wzrost sprzedaży masek, które w opinii wielu nabywców mają ochronić ich przed chorobą. Czy to prawda? Czy noszenie maski może rzeczywiście uchronić przed zakażeniem koronawirusem?
Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?
Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.
Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?
Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.
Koronawirus (SARS-CoV-2)
Na najważniejsze pytania o koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak. Jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie?