Jesienią natura daje nam solidną dawkę zdrowia pod postacią... dyni! Sok z tego warzywa jest niezwykle wartościowy, a jego przygotowanie wcale nie jest trudne.
Sok z dyni to jesienna dawka zdrowia, która pomoże wzmocnić odporność i zadbać o sprawne działanie organizmu. Kto walczy z nadciśnieniem lub ma problemy z cholesterolem powinien kupować dynię nie tylko na haloween. Sok usprawni też funkcjonowanie układu moczowego, ma właściwości oczyszczające i wzmacniające, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Zawarte w dyni karotenoidy należą do przeciwutleniaczy - regulujących poziom wodnych rodników w organizmie. Sok z dyni jest zalecany po antybiotykach i chemioterapii, korzystnie wpływa na cerę i oczy. Zawiera witaminy C, B, wspomnianą prowitaminę A, fosfor, cyn, magnez, wapń i żelazo i wiele innych składników korzystnych dla organizmu. Na dyni nie należy jednak opierać naszego żywienia, bo nie niealezy z nią przesadzać. Jeśli planujesz "dyniową dietę" wcześniej zasięgnij rad dietetyka.
Jak zrobić "sok" z dyni?
Przygotowanie takiego napoju jest bardzo proste. Miąższ dyni pozbawiony skóry i pestek ścieramy na tarce i gotujemy w niewielkiej ilości wody. Dla walorów smakowych, można dołączyć też startą marchewkę. Po ugotowaniu warzywa wraz z wodą wlewamy do blendera i całość miksujemy. Na koniec można przelać efekt naszego miksowania przez sito. Dobrę przyprawą będzie świeży imbir lub gałka muszkatołowa. W zależności o gustów, sprawdza się też kilka kropel soku z cytryny, lub cynamon z odrobiną miodu. Smacznego!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?