Koronawirus z Wuhan czyli w terminologii medycznej SARS-CoV-2 może powodować zapalenie płuc COVID-19 i prowadzić do śmierci. Dowiedz się więcej tym zagrożeniu, na najważniejsze pytania odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak, który legitymuje się między innymi zdobytym certyfikatem “Certified in Travel Health”. Specjalista enel-med wyjaśnia jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia. Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o koronawirusie SARS-CoV-2.
Spis treści:
- Czym jest koronawirus SARS-CoV-2 ?
- Jakie są objawy zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 ?
- Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem SARS-CoV-2 ?
- Czy można się zarazić przez przesyłkę z Chin?
- Czy szczepienia na grypę zmniejszają ryzyko zarażenia koronawirusem?
- Zobacz wideo i dowiedz się więcej!
Czym jest koronawirus SARS-CoV-2 ?
Koronawirus z Wuhan, który naukowcy nazwali SARS-CoV-2 jest pochodzenie odzwierzęcego. - To wirus, który w jakiś sposób przeszedł do świata ludzi i teraz przenosi się od człowieka do człowieka powodując infekcje układu oddechowego czasami przypominające przeziębienie lub grypę, w części przypadków przebiegające z ciężką chorobą płuc i ciężką niewydolnością oddechową - definiuje zagrożenie dr n. med Wojciech Basiak. - Śmiertelność tego wirusa to nieco mniej niż 2% ale ludzie dość łatwo zarażają się między sobą tym wirusem, przez co stanowi on poważne zagrożenie - dodaje specjalista chorób zakaźnych, wskazując też na stosunkowo długi okres wylęgania, czyli czas, kiedy chory może zarażać swoje otoczenie. W przypadku SARS-CoV-2 ten czas to nawet 14 dni. - W większości przypadków przebieg choroby jest dość lekki, śmiertelność też jest niska, co powoduje, że chorzy mogą nieświadomie zarażać dużą ilość osób - przestrzega lekarz. W jaki sposób wirus przenosi się z człowieka na człowieka? - Główny sposób przenoszenia to droga kropelkowa, ludzie zarażają się przez bliski kontakt albo przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą chorą lub w okresie wylęgania wirusa - wyjaśnia dr. Basiak. Zarazić można się także przez kontakt z wydalinami osoby chorej.
Jakie są objawy zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 ?
Objawy zarażenia koronawirusem z Wuhan nie są szczególnie charakterystyczne. - Objawy przypominają grypę, to głównie gorączka, kaszel, uczucie trudności w oddychaniu i duszności, rzadziej katar, ból gardła czy biegunka - wylicza specjalista enel-med. Przede wszystkim istotne są więc trzy najczęściej spotykane objawy: kaszel, gorączka i duszności.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem SARS-CoV-2 ?
Czy możemy zabezpieczyć się przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2? Jeśli w naszym środowisku pojawi się ktoś, kto nieświadomie zaraża, istnieje zagrożenie, warto jednak je zminimalizować. - Przede wszystkim możemy unikać wyjazdów do miejsc, gdzie zanotowano sporo przypadków tego wirusa, a jeśli już musimy tam jechać unikajmy miejsc gdzie jest dużo ludzi. Duże skupiska ludzi pochodzących z różnych stron świata, jak dworce czy lotniska także powinny sprawić, że zadbamy o bezpieczeństwo choćby przez noszenie maski, dokładnie mycie i dezynfekowanie rąk. Stosowanie podstawowych zasad higieny osobistej zmniejszy ryzyko zarażenia zawsze i wszędzie.
Czy można się zarazić przez przesyłkę z Chin?
Zakupy przez internet coraz częściej stają się domeną Polaków, znaczna część produktów jest zamawiana z Chin, czy zatem można się w ten sposób zarazić? W internecie pojawiają się na ten temat różne opinie przestraszonych klientów, jaka jest prawda? - Przez paczkę z produktem wysłanym z Chin raczej nie można się zarazić, musiałby być spełniony szereg warunków, które raczej nie zachodzą przy zakupach przez internet - mówi lekarz. - Przede wszystkim w paczce musiałaby być utrzymana temperatura od 0 do 1 stopnia Celsjusza i odpowiednia wilgotność, a wirus nawet w takich warunkach nie przetrwałby dłużej niż 2-3 tygodnie; niezwykle rzadko rzadko zdarza się, by przy zamawianych z Chin produktach były spełniane te warunki więc zarażenie w ten sposób jest praktycznie niemożliwe - mówi specjalista chorób zakaźnych.
Czy szczepienia na grypę zmniejszają ryzyko zarażenia koronawirusem?
Szczepienia przeciw grypie są obecnie zalecane przez lekarzy, szczególnie przed podróżą. Nie pomogą uniknąć zarażenia SARS-CoV-2, ale zabezpieczą przed grypą, która może być zakwalifikowana jako podejrzenie koronawirusa i COVID-19. - Zalecam wszystkim, którzy ruszają w podróż by wykonali szczepienia przeciwko grypie, bo jeśli na nią zachorujemy możemy być zakwalifikowani jako osoby z podejrzeniem koronawirusa i skierowani na 14-dniową kwarantannę, warto tego uniknąć - podkreśla lekarz.
Zobacz wideo i dowiedz się więcej!
Może zainteresuje Cię również
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Koronawirus – rodzaje maseczek ochronnych
Wyjaśniamy, jakie są typy masek i które dają najlepszą ochronę przed przenoszonym drogą kropelkową koronawirusem. Dowiedz się, czym różnią się te produkty i jaką decyzję podjąć przy wyborze odpowiedniej maseczki dla siebie i swoich bliskich.
Czy noszenie maski może chronić przed zakażeniem koronawirusem?
Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan i dotarła do Europy, spowodowała wzrost sprzedaży masek, które w opinii wielu nabywców mają ochronić ich przed chorobą. Czy to prawda? Czy noszenie maski może rzeczywiście uchronić przed zakażeniem koronawirusem?
Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?
Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.
Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?
Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.
Koronawirus a udar - dlaczego zagrożenie wzrasta?
Udar mózgu należy w Europie do najczęstszych przyczyn zgonów i trwałej niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Dowiedz się, dlaczego w przebiegu COVID-19 może dojść do udaru mózgu, a także jak go rozpoznać i co zrobić w przypadku podejrzenia udaru.