Otyłość to dziś jedna z epidemii XXI wieku. Z nadwagą i otyłością zmaga się dziś blisko 30 % mężczyzn i kobiet, sprawdź kiedy powodem kłopotów mogą być przyczyny hormonalne. Wyjaśnia specjalista endokrynologii lek. Marek Braszkiewicz z enel-med.

 

Otyłość i nadwaga

Otyłość i nadwaga, czyli znaczące przekroczenie prawidłowych wartości wskaźnika masy ciała, stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Na przestrzeni ostatnich lat liczba osób, które zmagają się z otyłością lawinowo rośnie. Coraz więcej przypadków otyłości notuje się także wśród dzieci i młodzieży, co przekłada się na poważne problemy zdrowotne w dorosłym życiu. Wśród przyczyn otyłości na czele znajduje się niewłaściwy styl i tryb życia i odżywiania. Niedostateczna aktywność fizyczna połączona ze złymi nawykami żywieniowymi to prosty i szybki sposób by dołączyć do grona mających kłopoty z nadwagą. Do przyczyn otyłości zalicza się także stres, czynniki środowiskowe czy uwarunkowania genetyczne. W około 10 % przypadków, za otyłość odpowiadać mogą także przyczyny hormonalne.

Hormonalne przyczyny otyłości

Wśród rosnącej liczby przypadków otyłości, jej hormonalne przyczyny nie są dominującym czynnikiem sprawczym, warto jednak mieć świadomość, że jest to jedna z możliwości. - Z endokrynologicznych przyczyn otyłości i zwiększonej masy ciała na pierwszym miejscu należy wymienić choroby tarczycy - mówi specjalista endokrynologii lek. Marek Braszkiewicz z enel-med. Dzieje się tak szczególnie w zaawansowanym stadium niedoczynności tarczycy, wcześniej problemem może być zatrzymywanie w organizmie wody, ale nie przyczyny metaboliczne. Zaawansowana choroba tarczycy może spowolnić metabolizm, co sprawi, że organizm nie będzie spalał dostatecznej liczby kalorii. - Znacznie rzadziej o nadmiernej masie ciała decydują choroby nadnerczy i przysadki, rzadziej choroby podwzgórza - dodaje specjalista enel-med.

Choroby które, przyczyniają się do otyłości

Wśród hormonalnych przyczyn otyłości wymienia się także inne choroby, które choć niezbyt często, mogą jednak prowadzić do zwiększenia masy ciała. - W zespole policystycznych jajników wstępuje hiperinsulinizm, który powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej także w narządach kompletnie do tego nieprzystosowanych, jak choćby wątroba czy mięśnie - mówi lekarz. Inną przyczyną otyłości i nadwagi związaną z działaniem kortyzolu i insuliny jest zespół Cushinga, zaliczany jednak do rzadko wystepujących przyczyn zaburzeń masy ciała.

Zobacz wideo

Hormonalne przyczyny otyłości wyjaśnia i opisuje lek. Marek Braszkiewicz, specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii. Zobacz wideo: